За пів року в навчальних центрах 425-го окремого штурмового полку “Скеля” Сухопутних військ, який підпорядковується безпосередньо вищому командуванню Збройних сил України (ЗСУ), померли щонайменше 26 новобранців, більшість з яких не пробула на службі й місяця. Про це йдеться в розслідуванні видання “Бабель”, оприлюдненому у вівторок, 23 червня, де описуються практики катування, побиття та суїциди в лавах полку.
У тексті наводяться свідчення понад 30 джерел – рідних загиблих, військових полку та тих, хто пішов у СЗЧ (самовільне залишення частини) – зокрема, за їхніми словами, через нелюдське поводження з мобілізованими.
Читайте також: Сирський про проблему СЗЧ: Я не прихильник жорстких заходів
“Це (26 виявлених загиблих. – Ред.) були переважно здорові молоді чоловіки, які не мали ані залежностей, ані важких захворювань. Більшість померла від пневмонії, проте чи не всі родичі, яких опитала редакція або колеги з інших медіа, скаржаться на несвоєчасне надання медичної допомоги”, – йдеться у розслідуванні. Крім того, як з’ясували у виданні, на тілах багатьох загиблих були ознаки тілесних ушкоджень.
Свідчення про знущання та доведення до суїциду
Зокрема, видання описує історію 35-річного військового полку Олександра Семенова, який втік зі служби до лікарні міста Кропивницького з множинними травмами. У чоловіка були побита голова, подерті руки, стесаний поперек, перебиті пальці. Його свідчення про знущання над новобранцями в полку записали медики на відео. У ньому чоловік стверджує, що став свідком щонайменше дев’яти суїцидів у підрозділі, коротко описав їхні обставини та назвав ім’я одного з померлих – Максима Скіпи. Сам Семенов після зйомки за кілька днів помер у лікарні, офіційно – внаслідок пневмонії. Розслідування поліція не проводила.
За даними видання, щодо мобілізованого Максима Скіпи побиття застосовувалися з першого дня – ще в ТЦК, а потім продовжилися на полігоні. Одного ранку свідки виявили його повішеним. Його суїцид підтвердили в полку, проте вказали, що ознак насильницької смерті в нього не виявили, а “побратимам він скаржився, що погано без наркотиків”.
Наркозалежних новобранців позбавляють ЗМТ?
Як ідеться у розслідуванні, порушення прав людини щодо мобілізованих в “Скелю” починаються ще в розподільчому пункті, який неформально називають “курятником”. Там, за словами очевидців, новобранців тримають у переповнених приміщеннях без вікон (1-1,2 тисячі людей одночасно) без зв’язку з зовнішнім світом, усі пересування – під конвоєм з автоматами. У наркозалежних новобранців, як свідчать джерела видання, забирають препарати замісної підтримувальної терапії, без яких вони входять у стан абстиненції.
“У такому стані люди перестають спати, відчувають біль по всьому тілу, нудоту, діарею, є високий ризик суїциду. Крапельниці, які дещо полегшують стан, розповідають опитані, ставлять лише одиницям. Дехто має галюцинації і марить – їх ізолюють”, – говориться у розслідуванні. Порушення порядку, як кажуть очевидці, карається побиттям і карцером зі сльозогінним газом.
За спробу втечі – публічні розправи
Спроби втечі з навчальних центрів, за словами очевидців, також тягнуть за собою публічні покарання. Опитані виданням свідки розповідають про стрілянину по ногах втікачів, замінований периметр полігонів, практику фіксації скотчем, наручниками та побиття за найменшу провину. Вільно пересуватися, за даними джерел видання, територією заборонено – новобранці постійно під наглядом озброєної охорони.
“Як вони постійно наголошують, всі набої в автоматах бойові, вони можуть легко поцілити мобілізованому в ноги, і їм за це нічого не буде. Спершу після такого дехто забував про своє бажання піти в туалет, або ходив, не доходячи”, – наводить видання слова одного з мобілізованих в “Скелю”, який втік звідти після кількох тижнів перебування.
У розслідуванні також описуються два виявлені випадки підриву на міні на території навчального центру – імовірно, при спробі втечі. Один з постраждалих помер у лікарні від легенево-серцевої недостатності, інший – зазнав уражень нижньої частини тіла, зокрема статевої системи, та робив спробу суїциду. Наразі, як вказують журналісти, чоловік переховується через страх повернення на службу в полк.
У “Скелі” заперечують дані, що по втікачах стріляють бойовими патронами. Інформацію про замінований периметр навчальних центрів начальник групи цивільно-військового співробітництва “Скелі” Андрій Сурай прокоментував так: “Якщо десь написано “міни”, не треба перевіряти це ногою”.
ЗМІ: Мобілізовані психічнохворі, люди з ВІЛ і туберкульозом без ліків
Крім випадків мобілізації наркозалежних, які за законом не підлягають призову до військової служби, “Бабель” пише про психічнохворих новобранців, а також призваних з ВІЛ, туберкульозом і гепатитом С, яких, як ідеться в розслідуванні, позбавляли можливості приймати необхідні для життя медикаменти.
Читайте також: Мобілізація непридатних до ЗСУ: як система пропускає хворих на службу?
У полку заперечують системність насильства
У полку “Скеля” системність насильства заперечують і заявляють, що реагують на кожен випадок порушень. За їхніми словами, 26 смертей на такий великий підрозділ – небагато, водночас дані щодо загальної кількості у полку не наводять.
В Офісі військового омбудсмана заявляють, що на полк надходить найбільше скарг – 5,1 відсотка від понад 9000 звернень. Водночас додають, що це ті, хто вийшов на зв’язок, тож реальні цифри можуть бути більші. Рівень смертності серед новобранців там також вищий, ніж в інших підрозділах.
За словами першого заступника військового омбудсмана Руслана Циганкова, йдеться про частку смертей, не пов’язаних із бойовими діями. “Але прям колосального розриву немає. В першу чергу роль відіграє питання медичного забезпечення”, – зазначає він. Водночас Андрій Сурай зі “Скелі” каже, що медичне забезпечення в підрозділі хороше, що підтверджено, зокрема, перевіркою Сухопутних сил ЗСУ.